Wieczór z książką. Renata Kosin „Nić Arachny”

Niekiedy najciekawszą przeczytaną historią jest historia własnej rodziny. O tym, jak wiele można odkryć z kart pamiętnika, dowiedziała się główna bohaterka powieści „Nić Arachny” – Michalina.

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony czytelnik poznaje dzieje rodu Śmiałowskich z końca XIX w. Z drugiej przenosi się 100 lat później. W Przytulisku nadal mieszka rodzina Śmiałowskich – Antoni i Aniela oraz dorasta ich wnuczka Michalina.

To za sprawą dziewczynki odkrywane są tajemnice rodu. Misia pragnie się wszystkiego dowiedzieć od dziadka. Niestety Antoni cierpi na zaniki pamięci. Rozwiązaniem staje się odnalezienie jego pamiętnika. Dziewczynka również nie wie wszystkiego, dlatego niekiedy dopytuje bliskich i szuka odpowiedzi. Powoli zatapia się w rodzinnym drzewie genealogicznym. Dziewczynka dojrzewa na kartach powieści. Jej dziecięce postrzeganie świata zmienia się w miarę upływu lat.

Około 100 lat wcześniej Jędrzej i Witold Śmiałowscy, bracia, próbują dojść do porozumienia. Niestety z marnym skutkiem. Jędrzej posiada zatwardziałe i niekiedy nieaktualne poglądy, które doprowadzają nie tylko do niesnasek z bratem. Starszy brat wydaje się ślepy na to, co dzieje się z jego rodziną. Natomiast młodszy – Witold, początkowo bawidamek i lekkoduch, po ujrzeniu cudownego anioła zmienia się całkowicie. W ten sposób do rodziny Śmiałowskich dołącza Arachna – ukochana Witolda. Jest ona jedyną osobą, która nie mówi nic o sobie, a która wprowadza w świat słowiańskich wierzeń.

Rodzinne tradycje, życie codzienne ukazują również ważne wydarzenia, z którymi musieli się zmierzyć bohaterowie. Bracia Śmiałowscy, po klęsce powstania styczniowego, próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Natomiast Michalina i jej rodzina przeżywa stan wojenny oraz lata następne niosące zmiany.

Początkowo ilość bohaterów przytłacza. Obydwie rodziny, zarówno ta z przeszłości jak i ta z lat późniejszych, są liczne. Musi minąć trochę czasu, trochę stronic, by czytelnik mógł się z nimi zaznajomić. Pomocnym staje się drzewo genealogiczne umieszczone na końcu powieści.

 

lena

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.