Wieczór walentynkowy z książką.

14 lutego to zdecydowanie jedno z najważniejszych dni dla zakochanych. Zwolenników Walentynek jest chyba tyle samo, co ich przeciwników. Bo przecież o uczuciach powinniśmy mówić stale, powinniśmy je okazywać nie tylko, kiedy jest ku temu okazja. Co nie znaczy, że w tym dniu nie możemy sobie pozwolić na wyjątkowy i niepowtarzalny wieczór z bliskimi, we dwoje czy randkę z samym sobą, a nawet Walentynki z książką.

Właśnie, jak to jest z tym najważniejszym uczuciem? Pragniemy go, marzymy o nim, jest sensem naszego życia… Czy może jedynym naszym ideałem jest, jakby to powiedział Tomek Wilczyński z komedii romantycznej „Planeta Singli”, rycerz na białym koniu?

Niby wiemy, że ideał ten nie istnieje. Jednakże niejednokrotnie wyszukujemy bohaterów literackich oraz filmowych, cicho do nich wzdychając.

Wobec czego, czy potrzebujemy literatury obyczajowej, romansów? Warto zauważyć, że nawet w kryminałach pojawia się motyw miłości. Jak widać jest ona wszechobecna.

Tylu ilu czytelników, tyle będziemy mieli powodów, dla których sięgamy po te książki. I każdy argument jest dobry.

W przeważającej mierze autorami romansów są kobiety. Kto lepiej zrozumie kobietę niż druga kobieta? W końcu tworzone są z myślą o paniach. Co nie znaczy, że panowie nie sięgają po tego typu powieści, ale ciii…. o tym się nie mówi, choć nie jest to powód do wstydu. Oczywiście, żaden mężczyzna głośno się do tego nie przyzna. Jest przyjęte kulturowo, że im po prostu nie wypada. Panowie nie okazują emocji, nie rozpaczają, nie tęsknią i nie płaczą w samotności. Co oczywiście jest nieprawdą, ponieważ w każdym z nas drzemią uczucia.

Na ogół wydarzenia opisane w książce przypominają naszą rzeczywistość. Sytuacje z życia codziennego przeplatają się z niesamowitymi wydarzeniami. Podświadomie również utożsamiamy się z bohaterami. Wyszukujemy w nich własnych cech osobowości.

Nie ukrywam, że jest to tzw. literatura lekka, co nie znaczy, że wydarzenia w niej opisane także do takich należą. Książka ta ma za zadanie wciągać i odrywać na chwilę od naszych problemów. Mamy czas na: relaks, odstresowanie, wypoczynek, odprężenie. Jest to literatura idealna na długie wieczory, gdzie choć na moment można się przenieść do innego świata i zdystansować. Doskonała miłość przedstawiona w powieści pozwala nam na chwilę zapomnienia i wyzwala pozytywne emocje oczyszczając umysł z tych negatywnych nazbieranych w ciągu całego dnia, tygodnia, miesiąca.

Każdy z nas potrzebuje innego rodzaju powieści. I to jest w porządku. Ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy i ma inne oczekiwania wobec książki.

Wybór to kwestia indywidualna. Każda książka wzbogaca nas o nowe doświadczenia, bez względu na wybrany rodzaj powieści.

Pozwolisz sobie na Walentynki z książką?

 

lena

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.