Wieczór z książką. Ewa Cielesz „Ćma”

Poszukiwanie własnej drogi bywa niekiedy długotrwałym przedsięwzięciem. Zwłaszcza, jeżeli rozpoczęło się ją jako osamotniona siedemnastoletnia dziewczyna, która oczekuje swojego pierwszego dziecka. „Ćma” to pierwsza część serii „Pochyłe niebo”.

Ewa Cielesz Ćma
Kiedy matka dowiaduje się o ciąży Anity, dziewczyna musi się wyprowadzić z domu. Postanawia wyjechać do Wrocławia, do ciotki Rozalii. Jednakże ona nie przyjmuje jej z otwartymi ramionami. Mimo to, od tej pory staje się jedyną jej najbliższą osobą.
Rozalia wbrew pozorom pragnie godnego życia dla swojej podopiecznej i wydaje jej się, że pedantyczny syn niedoszłej jej miłości – Aleksander jest idealnym kandydatem. Ma wszystko, o czym marzą kobiety: status, pieniądze, dom.
Jednak, jak to się zazwyczaj okazuje, pozory mylą. Nie tylko, jeśli chodzi o Aleksandra. Przypadkowo poznani Florka, Krzywy i ich przyjaciele są autentyczni i wiedzą, czego chcą. A tajemniczy Wilk wzbudza w dziewczynie mieszane uczucia, jednocześnie ją odpycha i przyciąga.
Wędrówka Anity jest bardzo skomplikowana i długa. Niedojrzałą i nieprzygotowaną do dorosłego życia kształtują napotkani ludzie. Mimo oschłych relacji łączących ją z ciotką Rozalią, dostaje od niej wiele ciepła. Chwilowy pobyt u Aleksandra uzmysławia jej, czym jest luksus i jak mogłaby żyć, gdyby tylko za niego wyszła.
Praca w domu pomocy społecznej, uczy ją pokory, cierpliwości, ale też miłości wobec starszych osób. Ona jako jedna z nielicznych pracownic potrafi nawiązać z nimi kontakt. Znajomość z Michałem daje jej wiele pozytywnych emocji, ale również uzmysławia trud jego życia.
Zawsze o krok za nią jest Regina, jej siostra, by w najcięższym momencie uderzyć i zranić. Jest jak wampir energetyczny, który wysysa resztki pozytywnej energii, jak ćma, która nieustannie krąży i gdy tylko zbytnio zbliży się do ognia, może spłonąć w swojej zuchwałości i pysze.
Wydarzenia z powieści przeplatane są wydarzeniami historycznymi tego okresu. Charakterystyczne kolejki po towar, którego cały czas brakuje, rodząca się Solidarność, zamieszki w Gdyni, wprowadzenie stanu wojennego… To niedzisiejsze trudy dnia codziennego.
Powieść „Ćma” to przede wszystkim historia młodej kobiety, która doświadczyła wielu upokorzeń oraz podjęła wiele złych decyzji. Jednakże w tych trudnych czasach nie poddała się.  Szukała swojego miejsca na ziemi i poznała bliskie jej sercu osoby, a rodzina stoi obok i czyha tylko na jej potknięcie.
Druga część serii „Pajęczyna”
lena

2 Komentarze Wieczór z książką. Ewa Cielesz „Ćma”

  1. ula czwartek, 28 lutego 2019 o 10:50

    No po takiej recenzji, to grzechem byłoby nie przeczytać takiej powieści, zatem zapisuję na liście do przeczytania 🙂

    Odpowiedz
  2. lena piątek, 1 marca 2019 o 10:11

    Cieszę się, że Cię zainteresowałam tą powieścią 🙂

    Odpowiedz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.